Czarno-biały Robert Czerwik

Udostępnij

Roberta Czerwika, projektanta sukni ślubnych ozdabianych haftami w pióra, poznałam w Internecie. Przez kilkanaście miesięcy oglądałam jego prace, a także przeuroczą czarno-białą buldożkę francuską Mię. Czytałam też zabawne posty o Mamie projektanta, która żyje w przekonaniu, że artyści przymierają głodem i gotuje dla syna hurtowe ilości doskonałego jadła. Aż tu nagle przyszło zaproszenie na prezentację kolekcji sukni ślubnych oraz nowej, czarnej wieczorowej linii. Świetna okazja, aby poznać Roberta.

RC 13

Robert Czerwik projektant i gospodarz dnia prasowego. Warszawa 01.07.2016 rok. Fot. Agnieszka L. Janas 

Czarna kolekcja to bardzo zdyscyplinowane konstrukcyjnie sukienki i ich okrycia: kimonowa krótka góra, bomberki, płaszcz.  Większość projektów ozdobiona jest efektownymi haftami w pióra. W strojach widać: znajomość rzemiosła krawieckiego, urodę ciężkich tkanin oraz fantazję twórcy. Pozwalają na wybór między prostą małą czarną, której dekoracją jest olbrzymia układana falbana przy dekolcie, a suknią obsypaną hojnie złotymi piórami, wręcz za ciężką od ozdób. Na manekinach zobaczyć można było dwie stylizacje: Grażyny Wolszczak i Karoliny Malinowskiej; walnie przyczyniły się to tego, że panie zebrały wiele komplementów. Bomber, którego plecy zostały obszyte czarnymi piórami, to mój obiekt pożądania. Czarno-złote sukienki kojarzą mi się z bezczelną wystawnością włoskiego południa. Uwielbiam twórczość duetu Dolce i Gabbana. W projektanta salonie pachniało owocami … Upał na mieście …

RC 1 RC 2 RC 3 RC 4

Robert Czerwik, czarna wieczorowa linia. Prezentacja kolekcji 01.07.2016 rok. Fot. Agnieszka L. Janas

Białe suknie prezentują komercyjny wachlarz stylów preferowanych przez panny młode: od bufiastej sukni, która wygląda jakby została uszyta z papieru przez lejącą się suknię seks bomby z odkrytymi plecami i trenem, po odważną krótką sukienkę z płaszczykiem. Ozdabiają je anielskie pióra, błyskotki, ale przede wszystkim linie i ładne cięcia w dopasowanych modelach. Suknia beza jest naprawdę duża! Przed popadnięciem w styl rodem z seriali „Salon sukni ślubnych” broni ją nietypowa faktura tkaniny oraz brak ozdób na staniku i spódnicy.

RC 6 RC 7 RC 8 RC 9 RC 10 RC 11 RC 12

Robert Czerwik, suknie ślubne. Prezentacja kolekcji 01.07.2016 rok.

- Projektuję każdy haft. Następnie rysunek przenoszony jest na tkaninę, wycinany laserowo i ręcznie przyszywany. Korzystam z usług polskich szwalniach – opowiada Robert Czerwik – Nowe pomysły i linie powstają dzięki komercyjnemu sukcesowi sukni ślubnych. Od roku pracuję w swoim atelier. Zaczynałem od projektowania sukni na czerwony dywan, czy na wielkie uroczystości, ale w Polsce nie ma zbyt wiele okazji , aby je nosić. Nie ma więc na nie zbyt dużego zapotrzebowania. Inaczej jest z sukniami ślubnymi. Wprawdzie wkładane są tylko  raz, ale … To najważniejszy strój życia większości klientek, a uroczystość weselne to czerwony dywan kobiety.

RC 5

W czasie dnia prasowego spotkałam jeszcze jedną wirtualną znajoma. Moją idolkę HAREL. Dziewczyno, wspaniale, że jesteś i od 10 lat mądrze piszesz o modzie.